Recente overdenkingen

De overdenkingen zijn voor iedere doordeweekse dag met toestemming van Harvest House Publishers en in overleg met GIDEON boeken overgenomen uit Iedere dag in Christus van Neil T. Anderson.

Een confrontatie met de waarheid

18 april 2026
En geen wonder, want de satan zelf doet zich voor als een engel van het licht. Het is dus niets bijzonders als ook zijn dienaars zich voordoen als dienaars van gerechtigheid.
2 Korinthe 11:14,15

Een volgende misvatting over de geestelijke wereld is dat demonische invloed alleen bestaat bij extreem of gewelddadig gedrag en grove zonde. De meeste christenen die lijden aan demonische aanvallen, leiden een relatief normaal leven; toch ervaren ze ernstige persoonlijke en relationele problemen waar maar geen oorzaak voor wordt gevonden. Aangezien mensen satanische invloed alleen maar vermoeden bij seriemoordenaars of gewelddadige zedendelinquenten, vragen deze gewone mensen die door problemen geplaagd worden, zich vertwijfeld af wat er fout aan hen is en waarom ze maar niet kunnen veranderen, zodat de dingen beter worden.
Satans eerste en belangrijkste strategie is misleiding. Het zijn niet de paar demonisch bezeten maniakken die zorgen dat de Kerk ineffectief is. Het is juist satans subtiele misleiding en binnendringing in de levens van ‘normale’ gelovigen. Een christelijke psychotherapeut die mijn conferentie over geestelijke strijd en pastoraat bijwoonde, zei na afloop: ,,Ik heb ontdekt dat tweederde van mijn cliënten problemen hadden omdat ze werden misleid door satan – en ik was zelf ook misleid.”
Een laatste misvatting is dat bevrijding van demonische gebondenheid het resultaat is van een krachtmeting met die demonische machten. Bevrijding van geestelijke problemen en gebondenheid komt niet door een confrontatie met machten, maar door een confrontatie met waarheid. Satan is een bedrieger en hij zal tegen elke prijs undercover werken. Maar de waarheid van Gods Woord ontmaskert hem en zijn leugens. Zijn demonen zijn net kakkerlakken die naar de schaduwen vluchten als het licht aangaat. Satans macht ligt in zijn leugens, en als die leugens ontmaskerd worden door de waarheid, vallen zijn plannen in duigen.
Toen God de vroege gemeente voor het eerst bestrafte (Handelingen 5), deed Hij dat op een dramatische wijze. Petrus confronteerde Ananias en Saffira: Waarom heeft de satan uw hart vervuld, zodat u gelogen hebt tegen de Heilige Geest (vers 3)? God wilde dat de kerk zou weten dat satan de bedrieger ons kan verwoesten, als hij ervoor kan zorgen dat we een leugen geloven. Satan weet: als ik in een kerk kan infiltreren, in een team van werkers of een onbeschermd persoon, en hen kan misleiden om een leugen te gaan geloven, dan kan ik hun leven beheersen. Dat is precies wat satan voortdurend probeert te doen, en die leugens vormen de focus van geestelijke strijd.

Heer, stel mij in staat om alert te zijn voor de leugens van de vijand en mezelf te wapenen met uw waarheid.